ČTK, tisková zpráva – 22. 11. 2022

ČTK, tisková zpráva – 22. 11. 2022

Na mimoškolní aktivity přispěje projekt Darujeme kroužky dětem

Praha 21. listopadu (ČTK) – Rodinám ve finanční tísni pomůže s úhradou dětských volnočasových aktivit nový projekt Darujeme kroužky dětem. Připravila ho Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) ve spolupráci s Nadačním fondem Eduzměna. O podporu ve výši až 2000 korun na pololetí lze žádat na webu darujemekrouzky.cz. Finančně jej podporují nadace a další instituce, například nadace Karel Komárek Family Foundation či Nadace České spořitelny. ČTK to dnes sdělila mluvčí rady Soňa Polak.

„Lidé mohou žádat o podporu i zpětně za první pololetí školního roku 2022/23,“ uvedl ředitel kanceláře rady Ondřej Šejtka. V takovém případě je potřeba se o finanční příspěvek přihlásit nejpozději do konce letošního roku.

O finanční příspěvek mohou žádat rodiny s dětmi ve věku od tří do 18 let, které se nacházejí v tíživé finanční situaci, a rodiny ukrajinských uprchlíků. Peníze je možné použít jak na zaplacení členského příspěvku nebo účastnického poplatku na mimoškolní akci, tak na nákup vybavení, které je pro danou volnočasovou činnost potřeba. ČRDM peníze zaplatí přímo organizacím, které volnočasové aktivity provozují. Na úhradě se podílejí i rodiče dítěte, kteří zaplatí nejvýše 20 procent ceny kroužku.

Rodiče mohou pro své děti vybírat kroužky a aktivity, které nabízejí třeba Junák, Pionýr a Česká tábornická unie. Do projektu se zapojily i některé domy dětí a mládeže, základní umělecké školy a tělocvičné jednoty spadající pod Sokol. Ve druhém pololetí tohoto školního roku se podle Polak počítá s tím, že se zapojí další poskytovatelé mimoškolních aktivit.

Projekt Darujeme kroužky dětem reaguje podle Polak na zhoršující se finanční situaci českých i ukrajinských rodičů, kteří si nemohou dovolit své děti zapojit do volnočasových aktivit. Ty přitom dětem mimo jiné umožňují poznávat nové kamarády a učit se nové dovednosti. Ukrajinským dětem zase mohou pomoci v tom, aby si osvojily základy češtiny. Na kroužky a sport mohou potřebným dětem lidé přispět i přes projekt Patron dětí, který zaštiťuje Nadace Sirius. Dárci přispívají konkrétním dětem a organizace dětem kroužky platí u organizátorů.

Mnozí rodiče školáků ve výzkumu České bankovní asociace a společnosti Ipsos, který se uskutečnil v srpnu, uvedli, že budou muset omezit výdaje související se školní docházkou a mimoškolními aktivitami. Šetřit plánovali zvláště na zájmových kroužcích. V roce 2021 docházelo do kroužků pravidelně 261.300 dětí. Pravidelné kroužky tvoří podle podkladů ministerstva školství 45,9 procenta zájmové činnosti, dalších 36,81 procenta jsou příležitostné akce od pondělí do pátku a 17,29 procenta o víkendu.

Česká rada dětí a mládeže sdružuje zhruba 100 organizací přibližně s 250.000 členy. Jsou mezi nimi například skauti, pionýři, hasiči nebo turistické oddíly mládeže.

mlg rot

2023-12-12T19:57:29+01:00
Přejít nahoru